Georgina Fishing Series

Our 2012 Sponsors

Town Of Georgina

Argo all terrain amphibious vehicles

Lucky Strike Baitworks lures, nets, accessories

Clam Corporation

IceArmor outdoor clothing

 

Lower Twin Lakes Lodge

Williams Lures Canada

Kashaga Lodge Haliburton
Briars Resort

Ever Start batteries

Aztech Telus wireless technology

Le Baron Outdoor Sporting Products

Sarox Heating Sutton

Radioworld

 


Canadian Ice Fishing Championship

OFFICIAL 2009 RESULTS

Cabaduan Ice Fishing Championship

The Top 20 Teams

1st PLACE
Joe & Darlene Adragna Team #50 Team Vexlar
Received $5,808.00

CIFC 2009 Champions

2nd PLACE
David Hamilton & Mike Levesque
Team # 32 New V.R. #1
Received $2,904
3nd PLACE
Jeff Bell & Mike Joyce
Team # 35 Simcoe Ice
Received $2,032.80
4th PLACE
Ken Tamblyn & Bill Hirstwood
Team # 17 The Dirty Hookers
Received $1,161.60

5th PLACE
Norm Burden & Mike Burden
Team # 24, 4 H C Ice Team
Received $580.00
6th PLACE
Andrew Graham & Chris Little
Team # 36 Wiskeyfish
Received $522.72
7th PLACE
John Blazys & Rhonda Hamilton
Team # 33 Blazy / Hamilton
Received $464.64
8th PLACE
Susie Pike & Fred Haywood
Team # 16 Team Georgina Island
Received $406.56
9th PLACE
Doug Joyce & Matt Hirstwood
Team # 53 Slushy Holes
Received $348.48

10th PLACE
John Delicata & Vlado Crljen
Team #1 Love To Fish Simcoe
Received $290.40

11th PLACE
Derrick Martin & Wayne Hickling
Team # 37 Team TenDolla/TenDolla
Received
2 x StrikeMaster Power Augers
12th PLACE
Brennan O'donnell & Jesse Burden
Team # 43 YFF

Received
2 X Milwaukee Ice Drills
13th PLACE
Ryan Hare & Dan Ayton-lee
Team # 23 We Pound Em

Received
1 x StrikeMaster Power Auger
1 X Milwaukee Ice Drills

14th PLACE
Rick Silversmith & Hubert W. Hill Jr.
Team # 49 Team Six Nations

Received
2 X CLAM Hub Ice Huts


15th PLACE
Gilles Vienneau & Len Burden
Team # 28 All "B" Fishing

Received
2 X CLAM Hub Ice Huts

16th PLACE
Bob Fowles & Bob Chatska
Team # 26 B & B

Received
2 X Ice Armor Suits


17th PLACE
Bob Huntley & Mike Caesar
Team # 14 Caesar C Huntley

Received
1 X Milwaukee Ice Drills
1 X Hummingbird 500series Sonar

18th PLACE
Craig Lewery & Chris Ciapka
Team # 15 Rac Attack

Received
2 X Sorel Boots

19th PLACE
Bruce Fowlds & Fiore Fattore
Team # 52 Never On Time

Received
2 X Berkley Scales


20th PLACE
Chris Abram Sr & Conor Mcormick
Team # 12 Zero.5's

Received
2 X pair of Ice Armor Gloves
1 X Rod Holder Package

The Lunker Pool

LUNKER POOL WINNER
Joe Adragna
Team #50 Team Vexlar
(35 inch Lake Trout )

Received $912
.00

The Medal Round

Top Scoring Female Angler
Darlene Adragna
Team # 50 Team Vexlar

Received a Medal
Top Scoring Male Angler
Joe Adragna
Team # 50 Team Vexla

Received a Medal
Biggest Whitefish
"John Redding Award"
Darlene Adragna
Team # 50 Team Vexla
Whitefish 31 inches
Received a Medal
Biggest Lake Trout
"Danny Perry Award"
Joe Adragna
Team # 50 Team Vexla
Lake Trout 35 inches
Received a Medal

Top Scoring Mixed Doubles
Joe & Darlene Adragna
Team # 50 Team Vexla
Received a Medal

Team Standings

Points Ranking
Team #
Team Name
Anglers
1
50
Team Vexlar Joe Adragna Darlene Adragna
2
32
New V.R. #1 David Hamilton Mike Levesque
3
35
Simcoe Ice Jeff Bell Mike  Joyce
4
17
The Dirty Hookers Ken Tamblyn Bill Hirstwood
5
24
4 H C Ice Team Norm Burden Mike Burden
6
36
Wiskeyfish Andrew Graham Chris Little
7
33
Blazy / Hamilton John Blazys Rhonda Hamilton
8
16
Team Georgina Island Susie Pike Fred Haywood
9
53
Slushy Holes Doug Joyce Matt Hirstwood
10
1
Love To Fish Simcoe John Delicata Vlado Crljen
11
37
Team TenDolla/TenDolla Derrick Martin Wayne Hickling
12
43
YFF Brennan O'donnell Jesse Burden
13
23
We Pound Em Ryan Hare Dan Ayton-lee
14
49
Team Six Nations Rick Silversmith Hubert W. Hill Jr.
15
28
All "B" Fishing Gilles Vienneau Len Burden
16
26
B & B Bob Fowles Bob Chatska
17
14
Caesar C Huntley Bob Huntley Mike Caesar
18
15
Rac Attack Craig Lewery Chris Ciapka
19
52
Never On Time Bruce Fowlds Fiore Fattore
20
12
Zero.5's Chris Abram Sr Conor Mcormick
21
40
Team Morbid Mark Semkiw Rob Gilcrest
22
18
Special-Sauce Jay Hotzak Keith Manning
23
22
How U Doin Kyle Perry Lance Boyd
23
44
Team Hounds Mark Hache Jeff Harris
25
54
H Squared David Hainey Ken Hougham
26
25
Team Slime-Me-Five Mike Riendeau Lesley Stefek-Riedeau
26
41
Team Everson Tim Everson Rick Everson
28
46
Team gong Show Justin Kouba Richard Harris
29
6
Sounds Fishy To Me James Reynolds Michael Redden
30
13
SSM Team Sonia Diminco Sandro Diminco
31
55
Bros Armando Di Wartino Freddie R Martino
32
4
Bait Barn Rob Parks Jeff Reid
33
39
Unemployed Part Timers Brendan McMahon Howard Rea
34
10
Frostitutes Minh Nguyen Tai dang
35
56
Wandering Souls Peter Marrocco Frances Marrocco
36
45
Loreth Dale Brown Daryl Sneath
36
60
Hoang Tom Hoang Sol Hong Hoang
38
48
Bottom Feeders Barry Lance Norman Joyce
39
34
New V.R. #2 Ralph Falle Andrea levesque
40
7
X-Tream Fishing John Espanola Peter Jezilrski
41
59
Team Fish Crazy Peter Hoang BRIAN Ng
42
9
Abram Holt Chris Abram Jr Tim Holt
43
8
Rusty Spoons George Joyce Keith Brown
44
31
Smackin Jack Lures Bob Podleski Jeff Zeisner
45
42
F1Fish'n Antonio Pietrafesa Marco Salati
46
47
The Old Mill General Store Don Meacham Andy Meacham
47
29
Team Wild Lance Blackwood David Way
48
3
Beaver Hunters Derek Potapczuk Domenic Albanese
49
57
Chiefs Joshua Dojoy Randi Persad
50
5
Bait Barn 1 Archie  Parks Roy Nussberger
50
27
Nineteen Fingers Matt Mcknight Brad Allen
52
30
The Hobo's Rodrick Fitzgerald Grant Tribble
53
19
Team Cucumbers Quang Lao Andrew Yeung
53
38
Challenger Ice Jigs Paul Benton Ross Benton
55
2
PJ Fisherman Patrick Galway Jason Quirie
55
20
Sneeky Peets Larry L Steinley Larry A Steinley
57
58
Team A1 Aubrey Gould SP Sedore
58
11
Lunker Hunters Donald Way Shane  Kendall
58
51
Playing Hooky Ervin Reid Dennis Wummel
58
61
Hylmez Minnow Bradley Laws Tyler Hulme


REX Building Materials

Complete Septic Systems

D.W. & Sons Bait and Tackle Jackson's Point

Prestige Jewellery Keswick

Time on the Water Lake Simcoe Message Board


XZone Lures swammer bait


Easy 2 Hook USA

IceGuidz